Wymiana baterii w lapku

Od pewnego czasu pojawiają się na Twoim laptopie problemy związane z baterią. Szybko się rozładowuje lub nie chce się do końca ładować? Nadeszła właściwa pora, żeby dokonać wymiany starej baterii na nową. Zobacz co powinno się zrobić, gdy bateria w naszym laptopie odmawia posłuszeństwa oraz jak wymienić baterię i jaki rodzaj baterii kupić? Regenerowana będzie lepsza czy może lepsza?  Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

6

Kiedy przychodzi czas na wymianę baterii w laptopie? – żywotność baterii.

Bateria, to taki element laptopa, który systematycznie trzeba wymieniać co kilka lat, gdyż traci ona najzwyczajniej swoją wydajność, tym bardziej gdy ktoś trzyma laptopa non stop pod ładowarką. Czynniki, które mają wpływ na żywotność baterii w naszym laptopie to między innymi: temperatura otoczenia, liczba cykli ładowań i rozładowań oraz model notebooka i ustawienia zarządzania zasilaniem. Najbardziej popularne baterie litowo-jonowe wytrzymują od 300 do 500 cykli. Oznacza to, że przy średniej eksploatacji, po roku czasu i około 300 cyklach (rozładowywanie\ładowanie) mogą zapewnić jakieś 80 może 85% wydajności całkowitej. Z czasem zauważymy, ze wydajność baterii maleje, co z biegiem dni, tygodni czy miesięcy spowoduje, że praca z tym urządzeniem nie będzie już możliwa.

Jak możemy zadbać o przedłużenie wydajności naszej baterii?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na ładowanie i rozładowywanie baterii. Czas pracy laptopa na baterii jest zależny między innymi  od liczby uruchomionych programów. Jako przykład weźmy czas gdy gramy w jakąś grę tym samym szybko spowodujemy rozładowanie się baterii, gdyż wykorzystujemy w tym czasie prądożerny procesor graficzny. Wykorzystując proste aplikacje biurowe będziemy mogli pracować na baterii o wiele dłuższy czas. Widzimy różnice w korzystaniu? Dodatkowo warto skorzystać z wbudowanych mechanizmów oszczędzania energii, które mogą zredukować np. jasność ekranu, w sytuacji gdy nasz laptop jest już na wyczerpaniu. Bateria będzie nam służyła długi czas, jeżeli nie będziemy jej ciągle doładowywać. Co to oznacza? Pracując na laptopie z podłączonym zasilaniem sieciowym, w sytuacji, gdy poziom energii spadnie poniżej określonego progu (na przykład 95 procent) bateria zostaje automatycznie doładowywana. Jak wcześniej wspominaliśmy baterie wytrzymują określoną liczbę cykli ładowania i rozładowania. Jeżeli zamierzamy pracować głównie w domu, z dostępem do zasilania sieciowego powinniśmy naładować baterię laptopa do około 50% i wyjąć ją z notebooka.

Jak wybrać dobrą baterię do naszego laptopa?

Jeśli po przeprowadzonej kalibracji baterii w laptopie nie zauważymy, aby ten pracował dłużej, to najprawdopodobniej jest to czas by zakupić nowe ogniwa. Przeszukując rynek z tego typu akcesoriami spotkamy się z bateriami regenerowanymi, nowymi lub też różnego rodzaju zamiennikami. Oryginalne baterie są drogie to fakt, jednakże kupując oryginał mamy pewność, że będzie ona w pełni współpracowała z naszym urządzeniem. Warto jednak zainteresować się zamiennikami, ponieważ są one tańsze i wcale nie gorsze od oryginałów. Kupując baterię musimy zwrócić uwagę na pewne właściwości. Ważne są głównie jej pojemność oraz napięcie zasilania. Ten drugi parametr niekiedy różni się w stosunku zamiennika do oryginału. Jeśli różnice nie są jakieś ogromne, np. zamiennik posiada napięcie 11V, a oryginał 10,8V, to wówczas nie będzie to miało większego wpływu na działanie baterii. Martwić się powinniśmy przy różnicy wynoszącej kilka Volt. Wówczas należy skontaktować się jak najszybciej z producentem. Pojemność jest nie mniej ważna, gdyż od niej zależy czas pracy na laptopie. Im większą pojemność ma bateria tym lepiej. Zamienniki w tym przypadku deklasują oryginały oferując większe pojemności baterii. Jednakże patrząc na to od strony praktycznej, to nie zawsze przekłada się większa pojemność na dłuższy czas pracy. Rzeczywista pojemność baterii jest przeważnie niższa niż wskazuje na to opis na etykiecie.

Możemy również skorzystać z usług serwisów, które regenerują baterie z laptopów. Polega to na wymianie starych ogniw na nowe oraz skasowaniu licznika cyklu ładowań i rozładowań. Wybierając zastanówmy się, który z powyższych wariantów okaże się dla nas bardziej ekonomiczny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kmirek.zsem.edu.pl