Kupując monitor – na co należy zwrócić szczególną uwagę

Zanim zabierzemy się za kupowanie nowego monitora, powinniśmy zastanowić się jakie będzie jego przeznaczenie i do czego tak naprawdę będziemy go potrzebować. Od odpowiedniego wyboru monitora bowiem zależy komfort naszej pracy z komputerem. Dziś przedstawimy wam w kilku krokach właściwości, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu monitora. Monitor to nie zakup na tydzień czy miesiąc, a na kilka lat, zatem trzeba celować jak najlepiej.

ev-ace-243d2Rozdzielczość w stosunku do wielkości.

Podstawowe pytanie brzmi: do czego ma służyć nasz nowy monitor, tzn. czy będziemy go używać do standardowych prac na komputerze takich jak przeglądanie internetu czy praca z tekstem, czy też może będziemy na nim oglądać filmy czy też grać w gry? Biorąc pod uwagę pierwszy przypadek nie musimy wysilać się podczas wyboru – wystarczy monitor z niedużym ekranem, jeśli jednak założymy, że chcielibyśmy stworzyć multimedialne centrum z naszego komputera, wówczas komfortowym rozwiązaniem będzie ekran o dużym ekranie. Spójrzmy na to nieco szerzej. W sklepach znajdziemy już monitory panoramiczne, czyli o proporcjach 16:9, które wyparły z rynku starsze wersje monitorów o proporcjach 4:3. Niekiedy jeszcze możemy spotkać monitory panoramiczne o proporcjach 16:10, jednakże stają się one coraz większą rzadkością. Jeśli do tej pory w naszym domu stacjonował monitor 4:3, to monitor panoramiczny może nam się wydawać najzwyczajniej za szeroki, albowiem traci się tu kilka centymetrów z wysokości kosztem szerokości. Wszystko to spowodowane jest przez zastosowanie wysokiej rozdzielczości Full HD. Jest ona bardzo ciekawa, ale moim skromnym zdaniem, w sytuacji telewizorów, gdzie wielkości wynoszą kilkadziesiąt cali, a nie w przypadku monitorów komputerowych, gdzie standardem są kilkunasto calowe produkty. Tak naprawdę, gdy obliczymy obszar roboczy monitora panoramicznego i monitora w proporcjach 4:3, zobaczymy że ta pierwsza tak naprawdę jest mniejsza, stąd też koszty produkcji monitorów panoramicznych są mniejsze. Obecnie najczęściej sprzedawanym rozmiarem monitorów są 21,5 calowe produkty. Decydując się na taki monitor musimy dowiedzieć się w jakiej natywnej rozdzielczości pracuje – zazwyczaj jest to napisane na zawieszce lub naklejce dołączonej do produktu. Zazwyczaj wszystkie obecne monitory panoramiczne wykorzystują rozdzielczość Full HD. Niektórzy stwierdzą, że to znakomicie, jednak istnieje pewne „ale”.

Jeśli będziemy mieli zbyt mały ekran w stosunku do rozdzielczości Full HD, wówczas okaże się, ze ikony na naszym pulpicie będą straszliwie małe, stąd też wynikający niski komfort pracy. Obliczając wielkość piksela, porównamy w jaki sposób zmniejszają się ikony pulpitu dla danej rozdzielczości. Za przykład weźmy sobie monitor 17′, który pracuje w rozdzielczości 1024×768 i stopniowo zwiększajmy wielkość:

  • 17′ – 1024×768  -> 0,31
  • 18,5′  – 1366×768 -> 0,3
  • 19′ – 1440×900 -> 0,28
  • 20′ – 1600×900 -> 0,27
  • 21,5′ – 1920×1080 -> 0,24
  • 22′ – 1680×1050 -> 0,28
  • 24′ – 1920×1080 -> 0,27
  • 27′ – 1920×1080 -> 0,3

Widzimy zatem, że jeśli do tej pory pracowaliśmy z monitorem 17 calowym z rozdzielczością 1024×768 to wielkość piksela wynosiła jakieś 0,31. Zatem kupując nowy monitor, warto zadbać o to, by wielkość piksela nie była mniejsza od 0,27. Wówczas nasz komfort pracy będzie praktycznie najlepszy. W przypadku gdy ta wielkość będzie mniejsza od 0,27, wtedy ikony będą bardzo małe co wymusi ich skalowanie lub przybliżenie się użytkownika do komputera na odległość, z której będzie dostrzegał w je sposób odpowiedni.

pixel-rainbow

Z naszych wyliczeń wynika również, ze jeśli zależy nam tak naprawdę na tym Full HD, to monitor nie powinien być mniejszy niż 24 cale. Optymalnym wyborem dla każdego domowego użytkownika jest 22 calowy monitor (nie 21,5′) w formacie 16:10 i rozdzielczości 1680×1050. Kupując taki monitor będzie nam dane pracować w wysokiej rozdzielczości z odpowiednio dużymi elementami, przy czym komfort pracy będzie dość wysoki, a nasz wzrok na tym nie ucierpi. Zakup małego monitora z rozdzielczością Full HD to jednym słowem jedno wielkie nieporozumienie. Warto zapamiętać jedną istotną rzecz jeśli chodzi o rozdzielczość – im większa rozdzielczość tym większe wymagania są stawiane komputerowi, np. w przypadku popularnych gier komputerowych. Nie wytłumaczyłem również co oznacza rozdzielczość natywna. Uzupełniając powiem, że jest to rozdzielczość monitora LCD, w której powinien on pracować. Jeśli zostanie ona przez nas zmieniona, znacznie pogorszy się jakość obrazu.

Dwa słowa o matrycy monitora.

Tu nie będę się zbytnio rozpisywał. Warto jednak wspomnieć o rodzajach zastosowanej matrycy w danym monitorze:

  1. Matryca TN – najtańsza obecnie i najpopularniejsza matryca, która znakomicie odzwierciedla kolory oraz posiada szybki czas reakcji. Głównie przeznaczona jest dla domowych użytkowników oraz graczy, dla których liczy się czas reakcji matrycy.
  2. MVA, PVA – są to matryce o bardzo dobrej i wysokiej jakości obrazu, co niestety przekłada się na trochę większe czasy reakcji. Wielbicielami tych matryc są głównie graficy komputerowi.
  3. ISP – niezłe odzwierciedlenie kolorów ale przede wszystkim szerokie kąty widzenia i dość szybki czas reakcji, czyli połączenie dwóch pierwszych technologii w jedną.

Tyle jeśli chodzi o matryce. To, którą z nich wybierzemy to zależy od nas. W zależności do czego będzie wykorzystywany monitor mamy dość zawężony wybór jeśli chodzi o matryce.

Monitor i jego parametry.

Przejdźmy zatem do następnego punktu, którym są parametry monitora. Podawane są one w specyfikacji tych urządzeń, a głównymi parametrami są: jasność, kontrast oraz czas reakcji matrycy. Jeśli chodzi o jasność, to im większa wartość tym bardziej wyrazisty będzie obraz. W zupełności wystarczy do pracy monitor posiadający 250 cd/m2. Kontrast jest różnicą pomiędzy ciemnym a jasnym punktem na ekranie. Im większa wartość kontrastowa tym lepiej. O czasie reakcji matrycy wspomnieliśmy co nie co przy rodzajach matryc. Dopowiem tu jeszcze tylko, że jeśli jesteś fanatykiem gier komputerowych, to im mniejszy czas reakcji tym lepiej dla ciebie (najlepiej poniżej 8 ms). Jeśli chodzi natomiast o parametr odświeżania dla monitorów LCD to nie jest on aż tak istotny, albowiem monitory te nie emitują szkodliwego promieniowania w taki sam sposób jak np. monitory CRT. Warto też rozważyć zakup monitora LED’owego. Są one coraz bardziej popularne i nie zbyt drogie. W przypadku monitorów ledowych niskie zużycie energii oraz jakość wyświetlanego obrazu to dwa największe plusy.

O co chodzi z interfejsami monitora?

214181631_4_644x461_kabel-hdmi-hdmi-3-m-pozlacane-koncowki-elektronika_rev001

Podstawą w każdym monitorze musi być przynajmniej jedno złącze cyfrowe, czyli DVI. Daje ono możliwość przesyłania obrazu bez zakłóceń, przy czym wyświetla obraz w dużych rozdzielczościach o bardzo dobrej jakości. Sporo zależy także od posiadanej przez nas karty graficznej. Jeśli będzie ona naprawdę dobra, to nawet z interfejsu D-Sub uzyskamy całkiem niezłą jakość. Obraz w wysokiej rozdzielczości zapewni nam także złącze HDMI.

Popularne marki monitorów.

Podczas zakupu nowego monitora warto zwrócić uwagę też na markę produktu. Najczęściej stawia się na takie marki jak: LG, Samsung, Philips, Eizo, Dell, IIyama. Producenci, których tu wymieniłem, tworzą wysokiej jakości monitory komputerowe. Dodatkowo Samsung i LG są także producentami matryc, co znacząco wpływa na wartość ich produktów. IIyama natomiast jako jedna z niewielu firm daje swoim klientom gwarancję na 0% martwych pikseli na pewien okres czasu wraz z 3 letnim okresem gwarancyjnym. Modeli monitorów jest od zatrzęsienia. Zanim udamy się do sklepu i wysłuchamy doradców, warto poczytać artykuły o wybranym modelu lub przeglądnąć jego specyfikację.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kmirek.zsem.edu.pl