Kingston HyperX Savage

W ubiegłym roku firma Kingston nie zaskoczyła nas niczym ciekawym jeśli chodzi o dział dysków SSD. Ogromne nadzieje położono na nowe kontrolery LSI SandForce SF-3700, jednak zawirowania wokół firmy LSI doprowadziły do tego, że premiera tych urządzeń nawet się nie odbyła a projekt pozostał z niezbyt konkurencyjnymi modelami opartymi o układy LSI SandForce SF-2281. Renoma firmy ucierpiała również na wpadce z modelami SSDNow V300.

hyperx_savage_2

W tym roku Kingston podjął zdecydowanie ostrzejsze kroki, by odrobić straty do konkurencji i znów zyskać pozycję na rynku nośników półprzewodnikowych. Przyjrzyjmy się zatem nowemu modelowi z serii HyperX Savage ze złączem SATA. Dysk ten reprezentuje sobą głównie wysoką wydajność oraz ciekawy design. Nośnik ma sprawdzić się nie tylko w komputerach stacjonarnych ale również w laptopach, co na pewno ucieszy większość użytkowników. Czy nowy produkt Kingstona odniesie sukces? Wygląda na to, że ma na to dość spore szanse. Przypatrzmy się modelowi o pojemności 240 GB (dostępne są również pojemności 120, 480 i 960 GB). Producent zastosował w swoich urządzeniach kontrolery Phison PS3110-S10 oraz kości pamięci Toshiba A19 nm MLC NAND (Kingston sam podpisał te kości). Produkt uzupełnia pamięć podręczna Nanya DDR3L-1600 256 MB. Czytelnicy, którzy czytali gdzieś w internecie o modelu GOODRAM Iridium Pro przypominają sobie zapewne, że bazował on dokładnie na tych samych komponentach. Jednakże GOODRAM wykorzystał inne oprogramowanie w swoim dysku.

Ważna również jest wydajność dysku. Co w tym przypadku prezentuje dysk Kingstona? Producent mocno zadeklarował, że transfery będą na poziomie 560/530 Mb/s (odczyt/zapis), gdzie dane przy zapisie będą mocno podatne na kompresję. W przypadku danych znacznie mniej podatnych na kompresję osiągi są niewiele niższe ale są i wynoszą 520/510 MB/s. Równie ciekawa jest liczba operacji wejścia wyjścia na sekundę, która dochodzi w dysku Kingstona nawet do 100 000/89 000 IOPS. Wygląda na to, że Kingston HyperX Savage to propozycja skierowana dla graczy i entuzjastów. Dysk oferuje całkiem niezłą wydajność i bogate wyposażenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kmirek.zsem.edu.pl