Data center

Mówiliśmy już o serwerach VPS: o ich zastosowaniu, czym są oraz o ich przeznaczeniu. W następnej kolejności chcemy wam przybliżyć temat bardzo powszechny w dzisiejszych czasach. Czy wiecie czym są centra danych? Centrum danych, czy też data center to budynek lub jego część, który składa się z serwerowni (o nich również przeczytacie w naszych artykułach) oraz pomieszczeń wspierających funkcjonalność serwerowni. Niekiedy centrum danych określa się jako centrum przetwarzania danych lub ośrodek przetwarzania danych. My będziemy trzymać się dwóch nazw: data center oraz centra danych.

data-center2

Na świecie istnieje praktycznie jedna norma – ANSI/TIA-942 (Telecommunications Infrastructure Standard for Data Centers), która organizuje wiele kwestii dotyczących centrów danych. Wymaga ona na pewno pewnych uaktualnień wynikających z zmian w technologiach stosowanych systemów i rozwiązań, które zaszły od momentu opublikowania ów normy. Mimo tego większość specjalistów i informatyków stosuje się do zawartych w niej definicji i nazewnictwa. My również odniesiemy się w pewnych momentach tego artykułu do tej normy. Zgodnie z tą normą przedstawiliśmy wam na początku definicję centrum danych. Teraz przyjrzymy się temu pojęciu pod względem bardziej obrazowym. Patrząc na data center pod tym kątem możemy śmiało stwierdzić, iż serwerownia jest tu najważniejszym pomieszczeniem. Jest tam hostowany cały sprzęt serwerowy, z zapewnieniem odpowiednich warunków oraz osobnych pomieszczeń technicznych takich jak UPS-ownia, pomieszczenie techniczne, pomieszczenie dystrybucji energii, pomieszczenie telekomunikacyjne czy też pomieszczenie operacyjne dla obsługi czy dystrybucji chłodzenia.Tak funkcjonalny podział data center ma konkretne cele:

  • zwiększenie niezawodności,
  • uproszczenie serwisowania,
  • zapewnienie bezpieczeństwa.

Ułatwienia te są konieczne, by centrum danych funkcjonowało bez zarzutów. W tym układzie serwerownia nie zawiera w swoim pomieszczeniu wszystkich instalacji i systemów zapewniających odpowiednie warunki serwerom się w niej znajdującym. Czerpie ona jedynie korzyści z efektu ich działania w innych pomieszczeniach. W przypadku bardzo dużych centrów danych umieszczenie wszystkich instalacji i urządzeń w jednym pomieszczeniu mija się z celem. W mniejszych wiadomo, że nie będzie na to miejsca, a poza tym serwery nie funkcjonowały by wtedy bez zarzutu. Ten funkcjonalny podział pomieszczeń ma na celu zwiększenie niezawodności, uproszczenie serwisowania, zwiększenie bezpieczeństwa oraz wiele innych udogodnień, które są konieczne, aby cały obiekt i utrzymywana w nim infrastruktura IT funkcjonowała bez zarzutu.

serwerownia_vs_centrum-danych_tia942

Na świecie istnieje wiele centrum danych. Niektóre z nich skupiają w sobie potężne skupiska serwerów i składają się z kilkunastu serwerowni. Zazwyczaj zwiedzanie takich miejsc jest zabronione ze względu bezpieczeństwa, dlatego warto o data center poczytać jak najwięcej na internecie, by zobrazować sobie miejsce, do którego trafiają dane z całego internetu lub jego części.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kmirek.zsem.edu.pl