Budowa i funkcję urządzeń sieciowych

Jakie urządzenia stosuje się do budowy sieci komputerowych oraz rola urządzeń sieciowych w przesyłaniu danych.

 

Komputerowe sieci buduje się po to aby wymieniać informację pomiędzy komputerami. Aby wszystko działało jak należy sieć komputerowa musi posiadać odpowiedni sprzęt oraz oprogramowanie bez którego było by to nie możliwe. Fundamentalnymi elementami składającymi się na profesjonalną sieć komputerową to:

 

  • Bramy sieciowe
  • Przełączniki
  • bramki VoIP
  • zapory sieciowe
  • koncentratory
  • mosty
  • urządzenia wzmacniające
  • modemy
  • punkty dostępowe

 

Poniżej krótka charakterystyka tych że urządzeń.

 

Brama sieciowa (gateway)

Jest urządzeniem dzięki któremu komputery w lokalnej sieci mogą komunikować się z komputerami innej sieci. W sieci TCP/IP brama domyślna to inaczej router gdzie wszystkie pecety połączone w sieci lokalnej wysyłają pakiety do innej sieci na przykład Internet. Są tez bramy umożliwiające komunikację pomiędzy sieciami, w których działają różne protokoły.

 

Przełącznik (switch)

Posiada takie same funkcję co koncentrator (hub) oraz dodatkowo podobnie jak most, dzieli sieci na segmenty. switchSwitch posiada dużo portów przyłączeniowych, które pozwalają na podłączenie komputerów oraz innych koncentratorów i przełączników. Często przełączniki są wyposażone w opcje zarządzania i monitoringu w sieci.

 

Bramka VoIP (Voice over Internet Protocol)

Jest urządzeniem jakie umożliwia wykonanie połączenia telefonicznego standardowym aparatem telefonicznym przy użyciu sieci komputerowej.

 

Zapora sieciowa (firewall)

Specjalistyczny sprzęt sieciowy posiadający oprogramowanie, którego zadaniem jest blokada niepowołanego dostępu do sieci. Inaczej mówiąc firewall flirtuje ruch wychodzący i wchodzący do sieci. Funkcje zapory może pełnić także komputer wyposażony w system operacyjny Linux posiadający odpowiednie do tego oprogramowanie.

 

Koncentratory (hub)

Te charakterystyczne urządzenia posiadają wiele portów, które służą do podłączania stacji roboczych lub innych urządzeń. Na rynku spotkać można koncentratory aktywne i pasywne. Pasywny ma za zadanie pełnić funkcje skrzynki łączeniowej rozsyłającej sygnał z jednego portu do wszystkich pozostałych. Aktywnym dodatkowo wzmacnia sygnał.przełącznik

Most (bridge)

Jest urządzeniem które posiada dwa porty, służy do połączenia segmentów sieci. Potrafi zapamiętywać wszystkie adresy MAC urządzeń podłączonych do poszczególnych portów. Gdy dana ramka danych dotrze do mostu jest sprawdzana i określana do jakiego segmentu należy ją przesłać. Gdy pecet z jednego segmentu przesyła wiadomość, most analizuje zawarte w nim adresy MAC i podejmuje decyzje czy sygnał ma powędrować do kolejnego segmentu czy zostać zblokowany.

 

Modem (MOdulator DEModulator)

Popularne urządzenie sieciowe, którego zadaniem jest zamiana cyfrowych danych generowanych przez komputer na sygnały analogowe które wysyłane są za pomocą sieci. Modemy stosuje się do połączenia komputera i sieci LAN z Internetem przy pomocy stacjonarnej telefonicznej linii. Modemy wykorzystuje się również w sieciach telewizji kablowej i telefonii komórkowej (3G, 4G).

 

Karta sieciowa (Network Interface Card)

Jest to bardzo wazny element który łączy komputer z komputerową siecią lokalną. Podstawowym zadaniem karty sieciowej to przekształcanie ramek danych w sygnały, jakie są przesyłane w sieci. Obecnie standardowe karty sieciowe pracują z prędkością 100 Mb/s lub 1 Gb/s. W sieciach bezprzewodowych stosuje się karty które przesyłają sygnał radiowy. Spotykamy karty sieciowe wmontowane już w płyte główna komputera klasy PC lub montowana w różnych odmianach złączy PCI, PCMCIA, Express Card, USB, PCI Express.

 

kable_sieciowe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kmirek.zsem.edu.pl