System repozytoryjny – jak działa repozytorium

Egzystując w dobie notorycznego rozwoju technologicznego widzimy, że niektóre pojęcia stają się wszechstronne i da się do nich dopasować sporo różnych znaczeń. Dzisiaj chcę przedstawić wam system repozytoryjny, jaki w ostatnim czasie nieco się zmienił. Przedstawimy sobie przeróżne repozytoria, byście mogli odróżnić poszczególne typy tego rozwiązania.

Repozytorium jest rozwiązaniem informatycznym, jakie służy głównie do przechowywania, gromadzenia oraz udostępniania przeróżnego typu plików. Trzeba odróżniać repozytorium od bibliotek cyfrowych i platform, jakie udostępniają tylko aktualne treści. Natomiast repozytorium przechowuje nie tylko dopiero co utworzone kopie plików ale również starsze wersje plików. Założeniem repozytorium jest również przebieranie i porządkowanie danych trafiających do przetrzymania. Odpowiednie repozytorium to te, które jest włączone do sieci międzynarodowej infrastruktury repozytoryjnej.

MTAyNHg3Njg,19130437_19130442
Istnieją przeróżne rodzaje repozytoriów, a sam system repozytoryjny składa się z kilku różnych narzędzi odpowiednio podzielonych na poszczególne kategorie. Oto niektóre typy repozytoriów:

1. Repozytorium instytucjonalne – założycielami są najczęściej instytucje. Stosowane jest ono szczególnie do magazynowania oraz promowania publikacji, których twórcami są osoby pracujące w danej organizacji. W dodatku repozytorium instytucjonalne wspomaga w pewien sposób zarządzać instytucją. Ogromnym plusem tego rodzaju repozytoriów jest możliwość sporządzania nader detalicznych statystyk.

2. Repozytorium dziedzinowe – w tym miejscu osobiste rezultaty doświadczeń, publikacje i efekty pracy mogą deponować naukowcy z ustalonej dziedziny nauki. Jako flagowy wzorzec repozytorium dziedzinowego możemy podać arXiv, jakie dostarcza specjalistom z dziedziny fizyki informacji o najnowszych publikacjach.

3. Repozytorium projektowe – wzorem może być repozytorium ECNIS. Określa się je jako potężny projekt kilku instytucji, który może posługiwać się repozytorium w zamysłach ulepszenia komunikacji oraz masowego prezentowania wyników projektu.

4. Repozytorium danych – szczególna kategoria repozytoriów. Repozytoriów publikacji jest o wiele więcej niż repozytoriów danych. Repozytoria danych mimo to nieustannie się rozwijają, a dopomaga im w tym procesie włączenie do projektów polityk instytucjonalnych. Jeżeli repozytoria danych będą wciąż rozwijały się w tak zawrotnym tempie to wkrótce będą się dzieliły na instytucjonalne i dziedzinowe.

To jedynie kilka przykładów repozytoriów. Szczerze mówiąc jest ich rzeczywiście bardzo dużo. Jedne kwalifikowane} są do repozytoriów treści jeszcze inne zaś do repozytoriów danych. W sieci jest sporo gotowych repozytoriów, z których można skorzystać. Skorzystać z repozytorium możemy również z pomocą jednostek, które proponują usługę repozytorium w swoich założeniach firmowych.

One Response
  1. Robert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kmirek.zsem.edu.pl