Jakie pojęcia mylimy z backupem?
Backup jest pojęciem niezwykle ogólnym, które w większości wypadków mylone jest przez użytkowników z pokrewnymi usługami. Pomyłki takie nie są absolutnie bezpodstawne, gdyż narzędzia, które poniżej wam przedstawimy mają jakieś znamiona backupu. Jednakże wszystkie te założenia nie posiadają wszystkich cech przypisywanych dla backupu online.
Zabezpieczenie jest tu słowem kluczowym. Popatrzmy na sprecyzowany przykład wzięty prosto z życia: jeśli weźmiemy macierz RAID wówczas istotna różnica polega na trybie zapisywania danych; mirroring to znowuż bieżące kopiowanie, a backup to dublowanie stanu systemu w odpowiednio określonym czasie. Zauważyć możemy zatem pewną zależność taką, że macierz jest jedynie metodą spisywania oraz składowania danych lecz nie chroni przed niebezpieczeństwem takim jak przypadkowe nadpisanie danych. Przeto też to rozwiązanie nie jest traktowane jako kompletne zabezpieczenie danych.
Niesłychanie systematycznie mylonym zagadnieniem z backupem jest archiwizacja danych. Przewodnim przedmiotem archiwizacji jest rozkład danych na wybrane kategorie, w taki sposób by osoba z nich korzystająca mogła w każdej chwili trafić do interesujących materiałów. Jeśli chodzi o archiwizację pierwotne dane transportowane są z jednego miejsca w drugie, natomiast jeśli backupie online to początkowe pliki pozostają ciągle na swoim miejscu, a ich kopia zapasowa jest rozmieszczana na nośnikach zewnętrznych. Tym co wyklucza archiwizację jako kopie zapasową jest tylko istniejąca jedna klasa danych.
Co można jeszcze błędnie uznać za backup? Wersjonowanie danych, to kolejne pojęcie błędnie rozumiane jako typ kopii bezpieczeństwa. Powinno się wiedzieć, że wersjonowanie danych jest wyłącznie przechowywaniem przeróżnych wersji tego samego pliku. Backupem nie możemy również nazwać trzymanie plików na osobnych partycjach tego samego dysku – należy pamiętać, że w razie usterki nośnika zagrożone będą pliki umieszczone na wszystkich partycjach dysku.