Kolokacja – bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych jest priorytetem dla każdego przedsiębiorcy jak również dla użytkowników przechowujących pliki na różnych serwerach. Usługa, jaką jest kolokacja umożliwia swoim klientom skorzystanie z najlepszych metod ochrony danych na serwerach. Wykonywane regularnie backupy danych sprawiają, że maleje szansa na niespodziewaną utratę plików z serwera. Decydując się na skorzystanie z oferty firmy, która zajmuje się kolokacją warto najpierw dokładnie zapoznać się z pełną ofertą usługodawcy i sprawdzić, jakie systemy bezpieczeństwa wprowadza ona w swoim rozwiązaniu.

Aby zabezpieczyć dane przed ich utratą kolokacja proponuje kilka rozwiązań. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej, regularnie wykonywany backup danych. W jaki sposób poprawia to poziom bezpieczeństwa naszych danych? To chyba jasne. Tworząc kopię zapasową plików jesteśmy pewni, że nasze dane nie istnieją jedynie w jednym „egzemplarzu”. Przykładowo: kserując dokumenty mamy pewność, że w przypadku gdyby zaginął oryginał będziemy posiadać jego kopię. Tak samo jest w przypadku danych elektronicznych. Im częściej system wykona kopię zapasową naszych danych, tym bardziej zmniejsza się ryzyko ich utraty. Idealnym rozwiązaniem, które posiada usługa kolokacji jest częste (niekiedy nawet codzienne) wykonywanie backupu danych na naszym serwerze i przechowywanie ich nie tylko w jednym miejscu ale w kilku na serwerze.

backup

Dzięki takiemu rozwiązaniu w łatwy sposób możemy odzyskać nasze dane w przypadku, gdy awarii ulegnie któreś z urządzeń serwera. Najczęściej uszkodzeniu ulegają dyski twarde. Warto zatem, podczas sprawdzania ofert firm zajmujących się kolokacją, przyjrzeć się również propozycjom zabezpieczenia sprzętowego. To w jaki sprzęt oraz jakie rozwiązania będą dostępne w wybranej przez nas serwerowni decyduje głównie usługodawca. Aby zwiększyć ochronę naszych danych na dyskach komputerów połączonych w firmową sieć, każda serwerownia powinna być wyposażona w najpopularniejszą formę rozwiązań jaką jest tzw. firewall. Inaczej nazywane zaporami sieciowymi są wyspecjalizowanymi urządzeniami lub też oprogramowaniem, których zadaniem jest zabezpieczenie sieci, w której przewijają się nasze dane, przed intruzami. Od jej wydajności zależy bezpieczeństwo danych zgromadzonych na firmowych dyskach twardych i z tego powodu zapory ogniowe uznawane są za jeden z najważniejszych elementów każdej sieci komputerowej.

Od bezpieczeństwa danych zależy również ustawienie szaf serwerowych w serwerowni. Niektóre firmy, proponujące usługę jaką jest kolokacja, dla zapewnienia stałego poziomu bezpieczeństwa stosują kontrolę dostępu do każdej szafy z osobna. Wykorzystują przy tym wielostopniowy system uwierzytelniania dostępu co sprawia, że serwery są mniej podatne na włamania z zewnątrz. Każdy usługodawca posiada różne rozwiązania, które usprawniają system bezpieczeństwa danych. Najlepszym sposobem i najczęściej spotykanym jest jednak wspomniany już wcześniej backup danych. Każdy z nas może chronić swoje dane na dyskach twardych w domowych komputerach. Jeśli posiadamy na komputerze ważne dokumenty lub pliki, których nie chcielibyśmy stracić, to warto sporządzić sobie kilka kopii zapasowych i umieścić je na urządzeniach przenośnych lub też na osobnych dyskach zainstalowanych w naszych komputerach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kmirek.zsem.edu.pl